"Bądź sobą!": wezwanie – potrzeba – możliwość – konieczność – moda?
Z wielu scen i tekstów motywacyjnych słychać wezwanie – bądź sobą!!!
Tak mocno i pewnie, że u niektórych z nas budzi ono niepewność, czy aby rzeczywiście i dobrze wypełnią jego treść, czy są sobą. Wraz z tą niepewnością pojawia się lęk, spadek poczucia wartości i/lub niekiedy paniczne, impulsywne nadrabianie braków w byciu sobą.
Rzadko, bardzo rzadko za refleksją czy jestem w pełni i dobrze sobą, idzie gotowość do analizy – sobą, czyli kim? Rzadko również inspiruje nas do wytrwałej pracy, aby rozpoznać siebie i tak kierować sobą w każdej chwili, aby prawdziwie być sobą.
Trener i samoświadomość cz.2
Metoda
Główną metodą poszerzania świadomości i bardziej „myślącego życia” trenera (nauczyciela) są pytania, które w samotności lub w spotkaniu z innymi może on sobie zadawać. Oto niektóre z pytań, aby rozpocząć myślenie o wartościach i pojęciach istotnych dla osoby i dla pracy trenera.
Trener i samoświadomość cz.1
Inspiracje
„Bezmyślnym życiem człowiekowi żyć nie warto.” to zdanie Sokratesa, z „Obrony Sokratesa”, formułuje postulat, że zadaniem każdego człowieka jest badanie znaczenia pojęć, szczególnie tych, które bezpośrednio wpływają na jego działanie w świecie innych ludzi oraz badanie samego siebie – kim jest, po co jest, jak jest, itd.